fbpx

РАЈСКИОТ ОСТРОВ ЗАНЗИБАР

 

ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАНЗИБАР
Занзибар е полуавтономна област и остров во Индиски Океан, покрај источниот брег на Африка, кој е составен дел на Танзанија. Најголемиот град на островот е истоимениот Занзибар. Островот е административно поделен на три региони - северен, јужен и западен. Во состав на областа се и островот Пемба и низа помали од него. Изграден е претежно од корални гребени, а географската ширина, малата надморска височина од 125 метри и монсунските дождови ја одредуваат климата. Овде просечната температура во јануари е 28, а во јули 23 Целзиусови степени.

Доста хетерогеното население во поголем дел го сочинуваат Арапи и Банту Црнци, а тука живеат и голем број Индуси. Овој остров е познат по своите зачини и по тиркизното море, кое во комбинација со белиот песок нѐ поттикнува да се чувствуваме како да сме залутале во своите најубави соништа. Откако ќе го посетите природното живеалиште на делфините и ќе ги видите локалните села, со куќи од камен и кал, плантажите со зачини и ќе го запознаете подводниот свет, каде што можат да се сретнат баракуди, туни, сипи, јастози и повеќе стотици видови разни други риби, слеаноста со природата сигурно ќе ви остави најголем впечаток.

И самото негово име е полно со егзотика, бидејќи според милиони туристи што биле тука, Занзибар е остров од бајките.
Сепак, Занзибар има мрачно минато за кое многумина не знаат. Тоа е врзано за робовите, од кои повеќето завршиле во Велика Британија и во Америка. Во градот сѐ уште постојат старите фарми за робови. За туристите Занзибар е евтино место со прекрасни плажи, кои го прават рај на Земјата.

Ако сакате да јадете јастог, имајте предвид дека тука е најевтин. За атракциите што треба да ги видите, освен плажите и врвните ресторани, ви ги препорачуваме остатокот на палатата Марухуби, старото градско пристаниште, малиот остров Пемба и џамијата „Кизимкази“.

Занзибар денес е место што важи за една од најромантичните дестинации за незаборавен меден месец. Овде можете да пронајдете прекрасни хотели на самата плажа и удобни приватни куќи, кои ќе ве остават без здив со својата убавина.

 
1.ДЕН (26/27.02) СОФИЈА – ЗАНЗИБАР
Состанок на аеродромот во Софија, Терминал 2 во 23.00 часот (26.02). Поаѓање во 01.00 часот (27.02) од Софија со чартер лет на релација Софија – Занзибар со средна станица за полнење гориво.
Слетување на аеродромот во Занзибар во11:00 часот наутро по локално време. Трансфер до хотелот и сместување. Се освежуваме и Ве чекаме на плажа да го испиеме првиот ладен коктел заедно!
Hakunamatata или животот е прекрасен. Оваа фраза ќе ја слушнете на секој агол! Заборавете на секојдневните проблеми, заборавете на се бидејки овде ве очекува РАЈОТ: Плажи со чист и ситен песок, прекрасната сина боја на Индискиот Океан, вкусна храна и коктели и секако традиционална музика која ќе ве натера да заиграте.
 
2 – 7. ДЕН (28.02 – 05.03) ЗАНЗИБАР
Ни претстојат незаборавни денови. Покрај плажата и забавата, ќе имате можност да го запознаете островот Занзибар и неговиот начин на живот, култура, храна! Ќе имаме прилика и да уживаме во најголемите атракции во регионот благодарение на дополнителните екскурзии на островот Занзибар, кои ги избравме специјално за вас (по избор).
Накратко ќе ви кажеме некои од местата што планираме да ги посетиме заедно:
Авантурата ја започнуваме со посета на источниот дел на Занзибар – тој е дом на мајмунот Ред Колобус во резерватот Јозани, кој може да се најде само таму, па затоа ќе ве однесеме на ова прекрасно место! Мајмуните се полни со дух и карактер и се слободни во нивната природна средина. Можете да ги видите одблизу и надвор од резерватот. Тие се многу фотогенични и доколку се расположени, можат да се дружат со вас и да позираат на неодредено време. Во резерватот има и други животински видови, како што се мајмунот Сајкс, мали антилопи, диви свињи и над 50 видови пеперутки и 40 видови птици. Се вели дека тајниот леопард од Занзибар (последен пат виден со години) се храни во резерватот ноќе – можеби затоа резерватот прима посетители само преку ден!? Импресивна и освежувачка е и прошетката во шумата мангрова, прекрасна сцена за егзотични фотографии.
Историјата на Занзибар нема да биде целосна без да се споменат зачините – за време на нашата дополнителна екскурзија ќе ве однесеме на плантажа со зачини, каде главните ликови се каранфилките, циметот, пиперката. Тие биле купени од султаните на Оман и една од причините за почетокот на трговијата со робови. Можете да ги видите насадите за зачини во близина на градот Занзибар и да се придружите на турнеја што ќе ги засити вашите сетила со ароми на свежи билки. 
Едно од местата што мора да се посетат на островот е главниот град – Камениот град – опкружен со лавиринт од тесни улички, искривени премини и трошни куќи со надвиснати балкони, Камениот град е наречен така поради коралниот варовник што се користел за да се изгради.
Еден ден подготвивме посета на островот затвор – ова застрашувачко име не одговара на убавината и спокојството што течат во бранови околу овој остров. Островот го наследува своето име од времето кога тука биле испраќани бунтовници, кои се осмелиле да се кренат против моќта на султанот, кои скоро веднаш биле продадени во ропство.
Меѓу најпознатите туристички атракции е секако и плажата “Page” тука можете да се препуштите на заслужениот „одмор“ во некој од баровите на плажата.
Нè очекуваат многу изненадувања и нови емоции, кои заедно ќе ги доживееме на островот!
 
8 ДЕН (06.03) ЗАНЗИБАР – СОФИЈА
Појадок и хотелско издание. Слободно време да се збогуваме со неверојатната природа и пријателските луѓе во Занзибар. За жал, секоја добра работа има свој крај … Попладне имаме трансфер до аеродром и лет за Софија …. И така до следната авантура!
 
ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ:
ХОТЕЛИ 3* од 999 еур * со вклучен појадок
ХОТЕЛИ 4* од 1199 еур * со вклучен појадок
ХОТЕЛИ 5* од 1999 еур * СИТЕ оброци вклучени
* Цените се промотивни до 01.02.2021г, по овој датум сите цени се зголемуваат за 200 €
 
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
Чартер лет Софија – Занзибар – Софија
Аеродромски такси
20 кг чекиран багаж
Рачен багаж до 7 кг. / макс. големина до 55 x 38 x 20 cm /
7 ноќевања во хотелот по ваш избор
Оброци во хотелот и пакет по ваш избор
Патничко – здравствено осигурување
Трансфери: аеродром-хотел-аеродром
Водич на патувањето
Паркинг во Софија и трансфер до аеродром
 
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
Дополнителни екскурзии / опционални /
Виза за Занзибар – 50 USD
Градска такса – 1 USD од ноќ по лице. Се плаќа директно на рецепција во хотелот.
Лични трошоци 
Осигурување за откажување патувања
Трансфер од Македонија до аеродромод во Софија и назад
 
ANZA OCEAN FRONT B&B 3*
ANZA OCEAN FRONT B&B е одвоена вила која се наоѓа на околу 300 метри од другите одморалишта на островот. Одделена од бучавата и сместена меѓу десетици палми, вилата ги чека своите посетители за да им понуди вистинска релаксација и спокојство, во комбинација со неверојатната природа што опкружува буквално насекаде! Ако сте друштво на пријатели до 6 лица, не барате голем и сјаен хотел, не сте во искушение од ALL INCLUSIVE понуди, НО сакате да бидете на плажа, ние во Рапсоди Травел Македонија ви нудиме BEACH FRONT VILLA со 3 спални и панорамски поглед од секоја од собите до плажата …. Песочен двор со палми за сенка, појадок сервиран секое утро на тремот – идила за која сите сонуваат!
Цена со појадок SEA VIEW 
999, 00 € – возрасен за двокреветна и трокреветна соба
 
 Panga Chumvi Beach Resort 3*
Добредојдовте во Panga Chumvi Beach Resort, кој е еколошко приморско одморалиште сместено веднаш на прекрасната, сребрено-песочна плажа Матемве, со поглед на гребенот. Опкружен со прекрасна тропска градина на еден чекор од океанот и неверојатната средина на корални гребени. Секоја соба има поглед кон океанот или тропската градина, украсена со традиционален рачно изработен мебел од кокос. Постои базен, бар и ресторан кој служи локална храна, услуги за масажа и бесплатна WiFi во целина. Собите имаат вентилатор, кревети со четири постери, тераса или балкон и приватна бања со туш.
Garden View- SOLD OUT!
999,00 € – возрасен за двокреветна соба
799,00 € – дете од 2 до 11,99 години сместено со 1 возрасен во соба
750,00 € – дете од 2 до 11,99 години сместено со 2 возрасни
Sea view
1099,00 € – возрасен за двокреветна соба
899,00 € – дете од 2 до 11,99 години сместено со 1 возрасен
750,00 € – дете од 2 до 11,99 години сместено со 2 возрасни
 
MAGIC BOUTIQUE HOTEL 4*
Дали сте подготвени да одите во рајот! Ако вашата душа бара удобност, тогаш хотелот Меџик Бутик е одличен избор. Овој бутик хотел се наоѓа во Матемве. Сместени на првиот и вториот кат, сите соби во овој хотел со 4 ѕвезди нудат бесплатен Wi-Fi, отворен базен и тропска градина. Сите соби во хотелот Меџик бутик се еколошки, имаат сопствено купатило, тоалети, сеф, вентилатор на таван, некои од нив имаат тераса / веранда. Можете да уживате во соба со поглед на море или градина. Хотелот има сопствен бар, ресторан и велнес & спа центар.
ЦЕНА: со вклучен појадок
Seaview Suite – ПОСЛЕДНАТА ДВОКРЕВЕТНА СОБА!
1299,00 € – возрасен во двокреветна соба
1539,00 € – возрасен во еднокреветна соба
999,00 € – дете од 4 до 12 години сместено со 2 возрасни
750,00 € – дете од 2 до 4 години сместено со 2 возрасни
HONEYMOON LUXURY- ПОСЛЕДНА СОБА!
1649,00 € – возрасен во двокреветна соба
1899,00 € – возрасен во еднокреветна соба
1199,00 € – дете од 4 до 12 години сместено со 2 возрасни
750,00 € – дете од 2 до 4 години сместено со 2 возрасни
GARDEN VIEW BUNGALOW 
1399,00 € – возрасен во двокреветна соба
1639,00 € – возрасен во еднокреветна соба
1099,00 € – дете од 4 до 12 години сместено со 2 возрасни
750,00 € – дете од 2 до 4 години сместено со 2 возрасни
Додаток за оброци:
вечера – 24 € на ден
ручек и вечера – 38 € на ден
 
Melia Zanzibar 5*
Доколку сакате да се преточите во луксузот на Занзибар, ние избравме едно од најдобрите одморалишта на островот. Сместена во Кивенгва, Мелија Занзибар нуди приватна плажа, отворен базен, тениско игралиште и фитнес центар. Собите во Мелиа Занзибар се опремени со опрема за правење чај и кафе, приватна бања, клима уред и телевизор со рамен екран. Некои вклучуваат тераса и други имаат поглед на море. Доручек се служи на лице место наутро. Хотелот има 5 ресторани специјализирани за интернационална, медитеранска и локална кујна. Во овој хотел не постои начин да се понуди нешто друго, освен ALL INCLUSIVE услуги. Исто така постои и сауна, а областа е популарна за кајакарство. Овој хотел со 5 starвезди нуди и изнајмување автомобил.
ALL INCLUSIVE GARDEN ROOM – 1.999 € – возрасен во двокреветна соба
TERRACE PARTIAL SEA VIEW-  2 299 € – возрасен во двокреветна соба
 
ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ПОСЕТИ:
PRISON ISLAND TOUR
Ова морничаво име воопшто не одговара на убавината и спокојството што течат во бранови околу овој остров. Островот го наследува своето име од времето кога тука биле испраќани бунтовници, кои се осмелиле да се кренат против моќта на султанот, кои скоро веднаш биле продадени во ропство. Кога стана британска колонија, затворскиот остров стана стоп во карантин под сомнение за жолта треска за цела Источна Африка. Дел од болницата изградена денес е претворен во бутик хотел за резервации, кој чека со месеци.
Сепак, поинтересни се денешните домаќини на островот – желките на Сејшелите. Во 1919 година, британскиот гувернер на Сејшелите испратил на подарок на султанот четири огромни желки, на возраст од околу 20-30 години. Очигледно климата ги толерираше толку добро што по дваесет години нивниот број значително се зголеми и достигна 200. По нивната неконтролирана употреба од страна на луѓето, бројот драматично опадна и беа потребни итни владини мерки за зачувување на населението. Денес таму можете да сретнете желки стари 150 години, тешки 200 кг. Можете да ги гребете и да ги нахраните. И се разбира, сликајте се со нив.
Опремата треба да биде како за на плажа.
 
STONE TOWN TOUR
Опкружен со лавиринт од тесни улички, искривени премини и трошни куќи со надвиснати балкони, Камениот град е именуван така заради коралниот варовник што се користел за да се изгради. Арапските трговци граделе куќи тука откако собрале богатство преку трговија со злато, слонова коска, каранфили и – најпрофитабилно и најстрашно – трговија со робови наменети за светот. Ропството е укинато во 1897 година и со промената на трговскиот образец, како казна, градот започнал да опаѓа. Денес, на местото на стариот пазар на робови, стои африканска црква од 19 век, а главниот олтар беше изграден на местото каде што стоеше столбот на срамот во обид за прочистување и простување. Персијците првпат го откриле островот во 8 век, а во 17 век Оманите тргнале по нивните стапки, создавајќи империја во Источна Африка. Во 1840 г. султанот од Оман се преселил овде и го направил градот свој главен град. Малку подоцна, во 1861 година, Занзибар стана независен султанат и градот стана космополитски, населен со Арапи, Африканци, Индијанци и Европејци.
Куќата на чудата (Беит ел-Аџаиб) е еден од најважните симболи на градот. Изграден е во чест на Султан Баргаш од поморски инженер и ужива исклучително интересна архитектура. Тоа е исто така прва и единствена куќа со електрична енергија во Занзибар. Затоа локалното население започна да се плаши од неа и ја нарече „куќа на чудата“. Зградата е прогласена за национално богатство, а во моментов се наоѓа Националниот музеј, отворен за посетители од 2002 година / Фотографијата е со дополнителен трошок /. Куќата на чудата преживеа многу пресврти, бомбардирани и делумно уништени, сè до нејзиното обновување во 2002 година. Дури има чест да биде домаќин на истражувачот Дејвид Ливингстон, кој остана таму во 1866 година пред неговата последна експедиција во Африка. Друга крајбрежна палата, Беит ал-Сахел, е исто така музеј посветен на кралското семејство Занзибар. Мрежа од тесни улици, опкружена со големи дрвени порти, со врежана резба и месинг клинци, се лизга од крајбрежјето. Повеќето згради датираат од 19 век, но Олд Форт – сега културен и забавен центар – бил изграден од Омани уште во 17-ти.
Потребни се околу 2-2,5 часа за турата, за време на која може да се купат сувенири. Туристите чекаат и се движат во група. Следува 1 час одмор – слободно време, кои сакаат да освежат или да јадат локална кујна во Африка Хаус Кафе.
 
SPICE TOUR – “THE ISLAND OF SPICES” 
Историјата на Занзибар нема да биде целосна без да се споменат зачините – каранфилче, цимет, бибер и многу други, купени од султаните од Оман и една од причините за започнување трговија со робови. Можете да ги видите насадите за зачини во близина на градот Занзибар и да се придружите на турнеја што ќе ги засити вашите сетила со ароми на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарската уметност и козметиката. Посетителите ќе бидат импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства, помагајќи во лекувањето на разни болести. На самото место, во насадите, можете да купите поевтини зачини и маслата извлечени од нив.
 
JOZANI FOREST TOUR & BUTTERFLY CENTER
Сместено е во источниот дел на Занзибар и е дом на мајмунот „Ред Колобус“, кој го има само во Занзибар. Мајмуните се полни со дух и карактер и се слободни во нивната природна средина. Можете да ги видите одблизу и надвор од резерватот. Тие се многу фотогенични и доколку се расположени, можат да се дружат со вас и да позираат на неодредено време. Во резерватот можете да видите други животински видови, како што се мајмунот Сајкс, мали антилопи, диви свињи и над 50 видови пеперутки и 40 видови птици. Се вели дека тајниот леопард од Занзибар (последен пат виден со години) се храни во резерватот ноќе – можеби затоа резерватот прима посетители само преку ден!? Резерватот Јозани има одлична мрежа од природни патеки, а водичите се професионалци кои ќе ви обезбедат сеопфатни информации за разновидноста на животинските видови наоколу.
Опремата треба да биде како за на плажа.
 
All-day “Blue ü A” safari lunch included
Утрото заминуваме кон пристаништето, каде со локалните чамци со рамно дно ќе стигнеме до прекрасниот залив на Менаи, песочен подводник. Слободно време за нуркање, нуркање на ова неверојатно место. Продолжуваме до местото на нашиот ручек (вклучено во цената). Продолжуваме меѓу тропските дрвја до најголемиот, најстариот и најимпресивниот баобаб, стар половина милениум. После сето ова, ќе се одмориме на прекрасната плажа, каде има можност да се нурнеме или да се релаксираме во тропскиот залив. Попладне – поаѓање за хотел.
Прочитано 6193 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • Viber & WhatsApp 078 730 777

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 08.30 - 17.00

Сабота 09.00-13.00

Top