fbpx

СЕЈШЕЛИ

Изолирани острови, тиркизни плажи, блескав бел песок, бујна вегетација, густи тропски џунгли, огромни желки, богат океански живот и ексклузивни одморалишта… ова се Сејшелите. Романтични и диви, луксузни и природни, африкански и азиски - едноставно уникатни. Раните британски истражувачи ги опишале Сејшелите како рајски градини, заради нереалната убавина на природата и прекрасното искуство што патниците го имаат додека престојуваат на остров. Денес Сејшелите се совршена дестинација за романтично бегство од реалноста, но и место за сите loversубители на дивиот свет, егзотика и одмори.

Сејшели е островска африканска држава лоцирана во Индискиот океан. Тие се наоѓаат јужно од екваторската линија, источно од бреговите на Кенија и Танзанија. Сејшелите се состојат од 115 острови, од кои 42 гранитни и 73 корали. Гранитските острови се оние за кои најмногу нè интересираат, бидејќи Сејшелите се најпознати по прекрасните гранитни карпи распрснати од брановите на тиркизната лагуна. Само побарајте го името „Сејшели“ и првата слика што ќе ја видите е овие фасцинантни природни споменици.

Островите Сејшели се исто така поделени во две групи: Внатрешни острови, кои се претежно гранитни и надворешните острови, со мало население, претежно ненаселени и корали. Најпознати, популарни и туристички развиени Внатрешни Острови се Махе, Прален, Ла Диг и Силуета.

Махе е најголемиот остров и политички центар на Сејшели, со главен град Викторија, Меѓународниот аеродром Аеропорт де ла Поинт Ларју и најголем избор на хотели и куќи за гости. Скоро сите меѓународни авиокомпании слетуваат на аеродромот Мех, од каде потоа патниците се префрлаат во островскиот хотел или во пристаништето за да се качат на брод до остров. Планините, густите шуми и убавите заливи се совршени предуслови за одмор од соништата. Запознајте се со вистинската култура на локалното население, уживајте во единствената плажа каде што се дозволени спортови на вода Beau Vallon Bay. Оваа плажа е најпопуларна, долга, со прекрасен прашкаст песок, тиркизен океан и голем избор на сместувачки места. Фантастични плажи може да се најдат и на југот на островот, со многу хотели и куќи за гости. Ако сте стационирани на Мехе, дефинитивно ќе бидете еден ден во посета на Викторија, Едемските Острови, како и на највисоките планини на Морн Сејшелоис, со најубави погледи на океанот и заливите. Се разбира, ако сте способни. Покрај идеалните услови за активен одмор, Мае има и најдобри можности да го посети архипелагот на Сејшели, бидејќи од главното пристаниште сите бродови одат кон другите острови на оваа прекрасна земја.

La Digue е четвртиот по големина остров со најживописната плажа на Anse Source D'Argent, познат по драматичните гранитни карпи и блескавата корална лагуна. Моторниот сообраќај е забранет на островот, а превозот се врши со вагони, вагони и велосипеди. Вие стигнувате до островот со брод од Прален. La Dig е она што ги тера луѓето од целиот свет да тргнат по патот кон Сејшелите. Картите формации што можете да ги видите тука се уникатни и воодушевувачки. Самиот остров е мал и покрај тоа што ужива во нереалната природа, нема друга акција. За сите вистински vacationубители на одмор, natureубители на природа и желка, Ла Диг е совршен.

Силуетата е трет по големина остров на Сејшелите, но исто така и еден од најмалку населените. Има само две мали села со вкупно 400 жители. На островот има Hilton Labriz Resort & Spa 5 *, кој нуди прекрасни вили, многу приватност и рај за сите нуркачи, со одличен корален гребен.

Островот Хопинг е најдобрата опција за сите оние авантуристи кои сакаат да останат на сите три острови. Доколку изберете пакет од 3 ноќевања во Прален, 2 ноќевања во Ла Дигу и 2 во Махе, цената за сместување во хотели 3 * врз основа на ноќевање со појадок е од 975 € по лице, со вклучени сите трансфери. Се разбира, опциите се многу и ако сте луксузна опција, ќе имате уште поголем избор на сместувачки капацитети. Не е вклучен авионски билет за Сејшели.

 

Сејшели е туристичка дестинација отворена за туристи во текот на целата година. Вечното лето, убавината на природата, топлото море и одличната локација на само неколку степени под екваторот ги прават Сејшели идеални за секаков вид на одмор и во секое време. Бидејќи климата се смени насекаде во светот, во Сејшелите веќе нема фиксни дождливи или суви сезони, иако сè уште има некои правила. Она што секогаш можете да очекувате се температури од 25 до 32 степени, постојана промена на облаците и сонцето, бујно зеленило и влажност, бидејќи на крајот на краиштата, ова е тропска дестинација.


Многу островчиња со гранит имаат драматичен територија, Махе има дури и планини до 900 метри надморска височина. Дождот е почест на повисоки надморска височини, иако тоа се ветровите кои навистина ја диктираат климата на островот и создаваат „сезони“. Дождот во Сејшелите не е како што замислувате. Тоа е краток туш од големи размери што носи освежување за што ќе бидете многу благодарни, но повеќето вакви тушеви се во декември, јануари и февруари. Всушност, треба да се доживее, тогаш ќе бидете сведоци на целокупната величественост на тропските острови.

Сејшелите имаат две главни сезони - влажни и суви и две исклучени сезони кои се премин од една голема до друга.


Од јуни до септември, југоисточните ветрови (југоисточен монсун) носат релативно сув период. Јули и август се врв на оваа сушна сезона, врнежите од дожд се ретки, а температурите се околу 27 степени. Тогаш може да очекувате погруб океан. Во сушната сезона може да очекувате помалку дожд, засилен ветер и повеќе бранови во морето.
Од декември до март, северозападниот монсун и Сејшелите стануваат исклучително влажни, дождливи и жешки, особено во декември и јануари. Иако вегетацијата е бујна, ветровите генерално се многу лесни и сонцето е исклучително силно. Тропските тушеви се почести, но и освежувачки. Морето е мирно и исклучително топло.
Април и мај се првите сезони, кога преминот од влажна во сува сезона, ноќите стануваат посвежи, ветровите се засилени и морето повеќе турбулентно.
Октомври и ноември, од друга страна, се подготовки за влажната сезона, ветровите се мирни, станува потопло, а дождовите се почести, но многу краткотрајни.

Тропските ветрови не само што ги дефинираат дождливите сезони во Сејшелите, туку и утврдуваат каде ќе има повеќе морски алги. Моркените алги се природни, лековити и безопасни и многумина ги сметаат за најнормален дел од океанот. Сепак, во зависност од сезоната, некои плажи можат да се акумулираат во големи количини и да ги расипат вообичаените фантастични сцени на кои сме навикнати кога размислуваме за Сејшелите.


За време на сувата сезона од јуни до септември, посвеж и посува југоисточен ветер применува алги на јужниот и источниот брег на Махе и Прален.
Наспроти тоа, од декември до март, мирни, топли, северозападни ветрови носат алги на северниот и западниот брег на Махе и Прален.
Не постојат правила за време на исклучување во сезоната, што сигурно нема да биде важно, бидејќи секое време е вистинското време да патувате во Сејшелите.
Бидејќи температурата и во морињата и океаните се промени, оваа статистика не е фиксна, и секој што имал можност да ужива во водите на фасцинантниот Индиски Океан, знае дека го цени и го почитува изобилството морски животински свет.

Заминувањето кон Сејшели е многу лесно и во денешно време, особено од Белград и регионот, бидејќи има се повеќе авиокомпании кои имаат воспоставено летови до оваа дестинација. Сепак, постои логистика во врска со трансферите, ако сакате комбинација на повеќе острови. Најлесен начин е да одите само во Махе, најголемиот остров, кој исто така има и меѓународен аеродром, да влезете во хотел, а потоа да платите дневно патување за да ги посетите Прален и Ла Дига.


Нема други услови за влез на територијата на Сејшели освен валиден пасош. Визата не е потребна за престој до 30 дена, Сејшелите се здрава животна средина, без никакви опасности и стравови. Јазикот што секој го зборува е француски, затоа што Сејшелите биле француска колонија, но локалното население има и свој локален креолички дијалект. Валутата е Сејшели рупии (SCR) и ќе добиете 15 рупии за 1 евро. Ваша зависи од вас да изберете кога, како и каде да одите, а најлесниот начин да донесете одлука е да ги следите упатствата подолу

Имате повеќе избори за тоа како да се пренесете на островот и за време на вашиот престој во Сејшелите. Меѓународниот аеродром што го следеа повеќето авиони во Европа се наоѓа на најголемиот остров Махе, главниот град на Сејшелите Викторија. Сите трансфери до вашето резервирано сместување се вршат од таму. Во зависност од кој остров ќе изберете да останете, трансферите може да варираат.


Трансфери на Мехе - Доколку ова е ваш избор, најбрзиот и најлесен начин да стигнете до вашиот хотел е првиот што ќе добие освежителен коктел со чадор.

Градски шатл - Најдобрата опција е да почекате јавен превоз до Викторија, а потоа да се смените во вашиот хотел. Се разбира, ако сте толку авантуристички и имате многу трпеливост, транспортот не е толку чест или точен колку што би сакале да биде. Но, тоа е секако буџетски, бидејќи билетот е 50 центи по човек. Ова е исто така интересна опција за истражување на островот. Секако без оглед на вашиот буџет, дозволете си барем да го искусите транспортот во Сејшели, да сретнете опуштени и смирени локални жители.
Такси - Ова е опција што агентите ја препорачуваат затоа што е брз, ефикасен и достапен од трансферите што можете да ги резервирате преку туристичка агенција или хотел. Такси-билет од 30 € па нагоре.

Трансфери на Прален - Ако вашите рајски плажи се приоритет за вашето патување во Сејшели, веројатно сте решиле да останете во Прален. Можни трансфери до вашиот хотел од аеродромот Мех преку агенции се како што следува:

Лет и минибус - Откако слетавте на Махе и ви го одзедоа багажот, претставник ќе ве упати да проверите за локален лет до мал аеродром во Прален. Веднаш штом ќе пристигнете во Прален, возачот ќе ве однесе во вашиот хотел. Цената на овој трансфер е 155 € по лице по траса.
Брод и минибус - Кога ќе слетате на Махе, возачот ќе ве однесе со минибус до пристаништето, каде што ќе чекате да вашиот Cat Cocos до Прален. Кога ќе слетате во Прален, минибус ќе ве однесе до вашиот избран хотел. Цената на таквиот трансфер по лице, по насока е 82 €.
За време на престојот во Прален, можете да користите такси или велосипед.

Во зависност од сместувањето што ќе го изберете, патувањето до Сејшелите може да биде една од најевтините патувања до далечните дестинации или најскапите во светот за да нема повеќе. Сејшели развива посебен концепт за еко-луксуз кој не може да се спореди со која било дестинација во светот. Треба да знаете дека Сејшелите воопшто не се стремат да бидат дестинација за ранец и со своите ограничувања за изградба на хотели, тие сакаат туристите да бидат ексклузивни. Само затоа што нема доволно хотели во побарувачка, сместување во стан.

Како да резервирате?
Патувањата во Сејшели се индивидуални. Многу ретко, агенциите одлучуваат да направат групно патување во Сејшели со упатство. Затоа, вие секако избирате период за патување, си поставувате буџет и започнувате со авантура, или дозволувате на професионалците да ви помогнат и да го сторат тоа за вас.

Агенции за патувања - Вие ќе ви олесните да направите одлична работа веднаш штом ќе се јавите во агенцијата. Само кажете им на агентите кога патувате, колку дена ќе останете на дестинацијата, колку луѓе патуваат, дали сте флексибилни со датумите, за што е планиран буџетот за патувањето - и веднаш ќе добиете прелиминарна понуда од агентот, затоа што тие точно знаат врз основа на вашите критериуми што е најдобро што можете да добиете во тој момент. Дефинитивно ќе добиете официјална понуда, со сите детали:

Предлог на најповолни авионски билети за периодот, со вкупно време на патување во насока и изразени цени со сите даноци.
Предлог за сместување во неколку хотели што одговараат на вашиот буџет. Цените се со видот на услугата и видот на сместувачката единица. Цената на хотелот ја вклучува вкупната цена на сместувањето, сите такси за резервација и даноците на животната средина.
Пренесете го предлогот до вашиот хотел, со цени.
Дополнителни белешки дали акцијата е во прашање или спецификите на одреден хотел.
Додавањето на цената на авионскиот превоз, трансферите и сместувањето ви ја дава вкупната цена на патувањето по лице, без дополнителни трошоци. Кога ќе одлучите кој хотел го сакате и кој авиокомпанија, агенцијата веднаш издава авионски билети и закажува сместување. Авионските билети се плаќаат во целост, а сместувањето е 40% попуст од цената, а остатокот 20 дена пред патувањето. Две недели пред вашето патување ќе добиете електронски трансфер и ваучери за сместување, кои ќе ги печатите и носите со себе.
Кога ќе пристигнете на аеродромот, доведете ги документите со вас - пасоши, електронски авион и ваучери. Добивате пансион на аеродромот. Овие се билети за интернат. Едниот до градот каде што живеете, а другиот од местото на одмор до Сејшелите.
Откако слетавте на Мехе и поминавте преку пасошка контрола, го земате багажот. На влезниот терминал ќе ве чека лице со табла во рака која го наведува името на агенцијата или вашето име. Пристапувате и ги покажувате вашите ваучери, и тие потоа ќе ве придружуваат во транспортно возило - брод, локален лет или минибус.
По пристигнувањето во хотелот и добредојдените коктели, се населувате во вашата соба и уживањето може да започне.
Вечерта пред денот на враќањето, ќе бидете известени во просторијата за времето на поаѓање и трансферите на аеродромите.


Самостојно резервирање - денес е можно да направите резервации преку Интернет и сами да ја "завршите работата". Потребно е повеќе копање и пресметување со дигитрон за да се дојде до конечната бројка за тоа колку ќе платите за вкупното патување. Потребно е сериозно време и посветеност ако сакате да направите комбинација на остров во Сејшелите.

Бидете сигурни да започнете со пребарување на авио билети на интернет-пребарувачите и веб-страниците на авиокомпанијата. Откако ќе го пронајдете најдобриот билет за вас, време е да започнете со пребарување на хотели. Постојат бројни интернет страници на кои можете да резервирате сместување. Плаќате за сместување со мрежна картичка ако вашата резервација е преку Интернет, или преку банкарски трансфер ако работите директно со хотелот.


Кога го резервирате сместувањето преку Интернет, треба да се координирате понатаму со хотелот во врска со трансферите, иако најверојатно ќе бидете упатени до локална компанија за превоз или авиокомпанија. Најлесно е што сте лоцирани на Махе, тогаш едноставно можете да однесете такси. Сите други острови бараат сериозна логистика.

Без оглед на резервацијата да изберете, нема да тргнете наопаку, бидејќи Сејшелите се волшебни и волшебни. Агентите сигурно ќе го скратат времето за пребарување и ќе добиете подобра цена за хотелите, бидејќи агенциите прават закуп на големо однапред и ќе добијат многу поволни опции од хотелите. Сепак, ова не се однесува секогаш на становите, затоа што ако директно контактирате со сопствениците, можно е тие да ја намалат вашата цена за изнајмување.


Цени
Кога размислите како би изгледал рајот, размислете за Сејшели. Дебела тропска џунгла, нереални лагуни, бурен подводен живот, зашеметување и зачудувачка природа, приватност и ексклузивност, без масовен туризам. Сепак, изолацијата и природното опкружување доаѓаат со цена, а патувањето до Сејшели не е за ранци, или патници со буџет кои сакаат вистински да ја видат и доживеат оваа островска земја. Сејшели е дестинација за младенците, познати личности и луксузни туристи. Секако рај што вреди да се плати.


За разлика од Малдиви, каде цело време сте на остров / одморалиште и имате само цена на хотел затоа што Робинзон Крусо Малдиви е еден вид егзотично патување, Сејшелите се различни. Свесни сте дека можете да посетите многу острови, плажи, национални паркови, а секое патување до и од хотелот ќе ве чини.

Самиот аранжман за патување во Сејшели со авионски билет и седумдневен престој е многу прифатлив. Минималната цена на патувањето во Сејшели е 926 € по лице во летната сезона и вклучува сеопфатен авион и 7 ноќевања Ноќевање со појадок во Berjaya Beau Vallon 3 *.


Во Сејшелите има две сезони да патува, а секоја сезона е придружена со специфичен пакет за билети. Во зимската сезона, која трае од ноември до април, цените се зголемуваат од 10% до 40%. Летната сезона започнува во мај и завршува во октомври.

Сместувањето во хотелот во Сејшели најдобро се служи во летната сезона, особено во мај и јуни. Во овој период, хотелите имаат дополнителни активности, бидејќи сè уште не е празнична сезона или меден месец. Искористете ги предностите на попусти за рано плаќање и дозволете одмор во Сејшелите.

Најскапите патни пакети до Сејшелите се за време на Новата година и Божиќните празници, иако поради недостаток на сместување и голема побарувачка, до 6 месеци се распродадени однапред, па затоа е најдобро да се планира новогодишна ноќ во Сејшелите, разголена, на плажа во пролет , под палмата.

Екскурзиски цени:

Прален и Ла Диг целодневни екскурзии од Махе - од 180 € по човек
Целодневна екскурзија - национални паркови, плажи, капитал - 75 € по човек
Рифа сафари - нуркање и нуркање - 110 € по човек
Изнајмувајте возач и приватен водич секој ден - 150 евра на ден
Цени на храна и пијалоци:

Брза храна - од 10 €
Основен оброк во ресторанот - од 35 €
Кафе - од 10 €
Пиво, сокови - од 5 € во супермаркетот, околу 15 € во барови и ресторани
Коктел - од 15 €
Шише вино - од 30 €
Леб - од 2,5 €
Пакување со јајца - 8 €
Литар млеко - 3,5 €

 

Меден месец во Сејшели
Сејшелите се познати по својата егзотична убавина и драматична природа. Белиот песок, чистото тиркизно море и луксузните хотели прават совршена комбинација за да започнат нов живот заедно во Сејшелите. Сејшелите ви нудат сè што сакате од вашиот меден месец - блескави плажи, извонредна убавина, деликатеси, луѓе со затоплување на срцето и карневалскиот дух на островот. Од друга страна, за сите loversубители на суптилен луксуз, постојат најромантични приватни ритрити во светот, кои ќе ве разгалат на најдобар начин.


Скоро сите хотели во Сејшели нудат попусти на младенците на сместување, а покрај новородените новороденчиња добиваат корпа со овошје, шише вино или шампањ во собата, романтична вечера на плажа или уживајте во заедничка масажа со ароматични масла. Бидете сигурни дека очекувајте кревет попрскан со ливчиња од роза и дискретна услуга за персоналот.


Попустот за меден месец е всушност намалување на цената на сместувањето за невестата и најголеми попусти се

Bride 70% попуст од невестата нуди Banyan Tree Seychelles 6 *, H Resort Beau Vallon Beach 5 *, Kempinski Resort 5 *, L'Archipel 4 + * и AVANI Barbarons 4 *

❥ 60% попуст од младоста - Констанца Лемурија 5 + * и Констанца Ефелија 5 *, како и Кастело Бич 4 * и Хотелот Оазис 4 *

❥ 50% попуст од младоста - Хилтон Лабриз 5 *, Хилтон Нортолме 5 *, Двоен трој на Хилтон Аламанда 4 + * и Хотел Рајски Сан 4 +

❥ 40% попуст за млади - Coco de Mer & Black Parrot Suites 4 *, Resort Resort Acajou 4 *, Coral Strand 3 + *

Discount 30% попуст за млади - Дениски остров Дени 5 *, Савој одморалиште и Спа 5 *, Нов Емералд Ков 4 *, Ложа 3 Индијан Океан 3 + *, Британија 3 + *

Попустите за меден месец не можат да се комбинираат со други зделки што ги нудат хотелите, како што се попустите за рано плаќање, така што понекогаш редовната цена на сместувањето е еднаква со цената на меден месец. Но, тоа е ретко и скоро секогаш патниците на свадбено патување имаат супериорен третман и посебни придобивки.

И што можете да направите во Сејшелите за да го направите вашиот престој уште поромантичен?

Списокот на задоволства и романтични моменти е бесконечен, но еве неколку:

❥ Прошетка низ острови низ нереално опкружување, држејќи се за да разговарате за вашата заедничка иднина.

На пр. Избегајте на некоја од пустените плажи под сјајното небо и поминете време во тишина со партнерот.

Joy Уживајте во зашеметување на зајдисонце и започнете нов ден со ново изгрејсонце.


❥ Опуштете се со пареа масажа додека го слушате звукот на брановите и веселбата на тропските птици.

❥ Прошетајте низ рајската градина (Вале де Маи) на островот Прален.

❥ Искусете спортови на вода и споделете оригинална смеа и радост со вашата убов.

❥ Однесувајте се на романтична вечера во плажа со светлина на свеќи и дискретна музика.

❥ Прошетајте во главниот град Викторија и купете сувенир од Сејшели, кој вечно ќе ве потсети на вашиот славен почеток на заедничко живеење.

Доколку ве интересира пакети со меден месец во егзотични дестинации, погледнете ја нашата страница за меден месец.


Свадба на Сејшели
Сејшели е една од оние дестинации за кои секогаш сте сонувале кога размислувавте да стапите во брак. Замислете да одите далеку од местата за свадби во хотелот и ресторанот, без да размислувате за седење, храна, музика. Само вашиот партнер и вие, заедно, во loveубов, на плажа, давате завети и разменувате венчални прстени. Тоа е вистинскиот договор. Ако сакате само да доведете некој друг на вашата свадба, сите се добредојдени, секако, но во Сејшели секогаш има фокус на невести и се чини дека сè ве радува. После тоа, само ќе го продолжите медениот месец во еден од хотелите во оваа дестинација за рај на Индискиот Океан.

Свадбите во Сејшели се препознаваат и треба само да донесете меѓународен извод од матична книга на родени и пасош. Хотелот ќе има координатор за свадби и целиот персонал што ви стои на располагање за да бидете сигурни дека сè оди како што сте замислиле.
Свадбениот пакет на Сејшели вклучува:

Организација на свадби на Шања

❥ Сертификат за регистрација и свадба

❥ Сведоци

❥ Цветен аранжман

❥ Бидермаер

❥ Свадбена торта

❥ 36 фотографии

❥ ЦД со фотографија

❥ шише со пенливо вино

Другово И второ, во зависност од хотелот

Секој хотел има свој концепт за пакет за венчавки; за повеќе информации, достапни се агенти во туристичка агенција или хотелско управување.


Посебно искуство за свадба во Сејшелите е на Ла Дигу, каде самата церемонија се одвива на плажата Ансе Извор А’Рагент и може да стигнете до плажата од хотелот во украсен превоз.

Цените за свадбени пакети во Сејшели се:

❥ Констанца Ефелија Сејшели 5 * 1.045 €

❥ Констанца Лемурија одморалиште 5 + * 2.518 €

❥ Хилтон Сејшели Лабриз 5 * 1.450 €

❥ Кемпински Сејшели Баи Лазаре 5 * 1.645 €

H The Resort Beau Vallon Beach 5 * 1.398 €

❥ DoubleTree од Хилтон Аламанда 4 + * 1.295 €

Hotel Хотел Castello Beach 4 * 1,248 €

Hotel Paradise Sun Hotel 4 + * 910 €

❥ Корален влакно 3 + * 1.300 €

❥ Berjaya Beau Vallon Beach 3 * 1.260 €

Свадба во Ла Ла Диг Бич 1.400 евра

Најдобрата зделка за двајца со свадба во Сејшели е 3.212 евра и вклучува авионски билет со сите даноци, 7 ноќевања со појадок во хотелот Berjaya Beau Vallon Beach 3 * и свадба пакет.

Доколку ве интересираат пакети со меден месец на егзотични дестинации, проверете ја нашата страница СВЕДОВИ.

Сејшелите се волшебни, привлечни, фасцинантни, нереални, прекрасни, блескави острови во Индискиот Океан. Кога Бог му даде убавина на светот, Сејшелите зедоа повеќе отколку што требаше. Каде и да сте, рајот е на дофат на раката. Бели, меки песочни плажи, спектакуларни зајдисонце, богат природен и животински свет - тоа е тропски сон.

Имаме летна сезона за Сејшели 2020 година, а пролетните и летните месеци се најдобри за патувања во овој мал рај. Дозволете си да тргнете во авантура и да се потопите во уникатната убавина на Сејшели. Тековните понуди за Сејшели секогаш можете да ги најдете на нашата страница на Сејшели.

Прочитано 5875 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Пролет 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top