fbpx

Gold Gondola, Zlatibor - најдолгата гондола во светот

За време на престојот на Златибор, не пропуштајте една од најголемите атракции - возење по Златната гондола, најдолгата панорамска жичарница во светот која го поврзува селото Златибор со врвот и ски-центарот Торник. За време на возењето нема да можете да го тргнете погледот од импресивното Рибничко езеро, а погледот од врвот на Торник го одзема здивот. Искористете ја можноста да ја доживеете оваа единствена авантура и збогатете го вашиот престој во Златибор!

Почетната станица на Златната Гондола се наоѓа на околу 5 минути пешачење од Краљеви трг во самиот центар на Златибор.
Препораки:
Не пропуштајте да одморите на средната станица Ribničko jezero и да уживате во магичниот пејсаж и смирувачкиот трепет на водата, кој ќе ве исполни со мир и блаженство.
Кога ќе се искачите на врвот Торник со гондола, можете да уживате во спектакуларниот поглед на Дурмитор, Јахорина, Тара, Рибничкото езеро, Чигота и Муртеница, селата Јабланица, Доброселица, Стубло, Семегњево и селото Златибор.
За време на вашиот престој на врвот, можете да се освежите со топол домашен чај или природен сок. Исто така, можете да поминете време во чистина, со ќебиња и термос со пијалок.
Уживајте во бројни објекти, како што се планински велосипедизам, скијање и пешачки патеки, цевки, мини голф, стрелаштво, параглајдерство, авантуристички парк, работилници за стари занаети и многу повеќе.

Посебните можности за изнајмување кабина преку оригиналните програми „Романтично патување“ или „Бранч во воздухот“ кои ќе создадат незаборавно искуство за вашите најблиски.

Работно време на златна гондола:

Работното време е од понеделник до недела од 09:00 до 16:00 часот.

Цената на единечниот билет за возрасни е 1200,00 динари, а за деца од 7 до 15 години е 650,00 динари.

Прочитано 363 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Зима 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top