fbpx

Најубавите грчки острови

МАГНЕТ ЗА ТУРИСТИТЕ!!!

Грција е популарна туристичка дестинација, место за одмор кое го бираат туристи од сите краеви на светот. 227  населени острови се опкружени со кристална вода, сочувана природа и плажи со светски квалитет…

Ние, Ви ги претставуваме најдобрите:

 

1. Санторини – Најпознатиот, најсликовитиот и туристички најпосетениот остров во Грција. Санторини е вулкански настанатиот остров, местото со прекрасна глетка кога заоѓа сонцето и со специфични плажи од бела, црвена, сива и црна песок. Припаѓа на островската група Киклада. Туристичката атракција Санторини се два мали вулкански острови: Palea Kameni и Nea Kameni, а покрај фантастичните плажи, островот е познат и по прекрасната архитектура.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

2. Крит – Крит е најголемиот грчки остров, петти по големина на Медитеранот. Важи за еден од најубавите грчки острови, чиј главен адут се преубавите плажи и убавото време. Брегот е долг 1050 метри. Ханија се смета за најубавиот дел од островот, Хераклион е главниот град и најпознатото туристичко место. Крит е познат по Минојската цивилизација и палатата во Кносос, богат е со атракции, преубава и разновидна природа.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

3. Миконос – Миконос има најубави плажи, најлуд ноќен живот и космполитски карактер. Омилената дестинација на светскиот џет – сет, е местото кое елитата го бира за одмор. Миконос е дел од Киклада и важи за едно од најскапите одмаралишта.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

4. Хидра – Хидра е еден од најубавите грчки острови со единствена архитектура, место на кое на секој чекор се чувствува традиционалниот грчки дух. На овој остров се забранети моторни возила, а до единствената песочна плажа се доаѓа со траект.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

5. Кефалонија – Припаѓа на групата Јонски острови и е најголем во неа. На овој остров се наоѓаат најубавите плажи во светот, а најпозната е Миртос, која е рангирана како најубава во светот. Виното произведено на нејзината територија важи за едно од најдобрите светски вина.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

6. Парос – Ова е веројатно најтипичниот грчки остров, еден од островите од групацијата Киклада. Плажи, ноќен живот, сместување… На овој остров се е на високо ниво. Главниот град Парос е со поплочени патеки, стари цркви, куќи офарбани во сино и бело и мали продавнички.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

7. Крф – Плажите на Крф се меѓу најубавите плажи во Грција. Поголемиот дел од нив се наградени со сино знаме. Крф е местото со природни убавини, местото во кое се спојуваат традиционалното и космополитското. Има премногу културно историски знаменитости, а стариот град се наоѓа на листата на UNESCO.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

8. Скијатос – Островот е опкружен со борова шума, која се протега до морето, а ја опкружуваат и неговите песочни плажи. Скијатос е дестинација за сите возрасти. Ја посетуваат семејства со деца, но и млади кои сакаат ноќен живот.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

9. Родос – Домот на едно од седумте светски чуда . Најголемиот и најјужен остров во Додаканез, местото кое грците го бираат за одмор. Возбудливиот ноќен живот и добра кујна и кристалните плажи се она што ги привлекува туристите од целиот свет.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

10. Иос – Најјужниот остров од групата Киклада, популарно помеѓу младите поради бурниот ноќен живот и преубави плажи. Центарот на сите случувања е главниот град Хори.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

11. Амулјани -  Прекрасен мал остров на Егејско море, единствен населен во северниот дел на Грција. Со големина од 45км2 изобилува со прекрасни плажи: Аликес, Агиос Георгиос, Мегалиамос, Карагација и многу мали заливи за оние кои сакаат да уживаат во интимата. Лоциран е во заливот на планината Атос, и доминира зелената боја, со маслинови полиња...

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

12. Лефкада -  Барањето соодветни зборови за да се опише убавината на скриениот јонски архипелаг станува залудна работа, по само неколку дена престој на него... Сината лагуна со својата тврдина, морските спрудови кои се поигруваат со гледката кон него, островот го прават сосема специфичен. ака близок, а сепак сокриен од патиштата на копното.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

 

13. Тасос - Зелениот остров, или “Островото на сирените” – како во митологијата го нарекувале, денес е еден од најпосетуваните грчки острови. Можеби уште при првата средба со него, ви станува сосема јасно за тоа. Мноштвото природни убавини, согледани низ прекрасните плажи, скриените ували, боровите шуми и бујната вегетација која се симнува до самото море, овој остров го прави налик на “Шума која плови”.

ПОГЛЕДНИ ЦЕЛОСНА ПОНУДА

Прочитано 10843 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Зима 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top