fbpx

ХРВАТСКА ЛЕТО 2024

ХРВАТСКА
Хрватска е јадранска централноевропска земја. Сместенa е помеѓу Словенија на запад, Унгарија на север, Србија и Црна Гора и Босна и Херцеговина на исток, додека Јадранското море го дели од соседна Италија. Оваа поволна географска положба и добрите транспортни врски ќе ви го олеснат пристапот до неговите многубројни дестинации и прекрасните плажи на кристално синото и чисто Јадранско Море. Хрватската држава има копнена површина од 56.538 км2 и крајбрежно море од околу 31.900 км2. Хрватскиот Јадран е најблиското топло море за многу Европејци, а исто така е и едно од најубавите. Брегот, вклучително и островите, е долг 5.700 км и е едно од најоддалечените брегови на Медитеранот, а со своите 1.185 острови, островчиња со право го брани своето име земјата на илјада острови. Најголемите острови се Крк и Црес. Според последниот попис, во Хрватска има 4.437.460 жители. Поголемиот дел од населението се Хрвати, додека најголемите малцинства се Срби, Бошњаци, Албанци, Словенци, Унгарци, Италијанци и Чеси. Главен град е Загреб со 779.145 жители - економски, сообраќаен, културен и академски центар на Хрватска.

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ

ГЛАВЕН ГРАД: ЗАГРЕБ

ПОВРШИНА: 56.594 km2

ПОВИКУВАЧКИ КОД: +385

ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК: ХРВАТСКИ

ВАЛУТА: ХРВАТСКА КУНА HRK

ВРЕМЕНСКА ЗОНА: UTC/GMT +01:00

РЕГИОНИ ВО ХРВАТСКА
ИСТРА - Искусете ја Истра низ типичната венецијанска архитектура на згради, цркви, камбанарии, со крајбрежјето и плажите, нејзината внатрешност Истра ја прави неизбежна туристичка дестинација. Полуостровот Истра се наоѓа во северниот дел на Јадранското Море, помеѓу Трскиот Залив и Кварнерскиот залив. Низ Истра течат три реки Драгоња, Рача и Мирна, а во нејзиниот северен дел се издига планината Ушка.

КВАРНЕР - Кварнер е област која поради различноста на климата, и вегетацијата ги поврзува крајбрежјето, островите и планините, архитектурата и културата во текот на три века. Кварнер заедно се состои од ривиерата Опатија, Винодол и брегот Велебит на југ сè до Карлобаг, додека во заливот Кварнер се наоѓаат некои од најголемите хрватски острови како Крк, Црес, Раб и Ложињ.

СЕВЕРНА ДАЛМАЦИЈА - се однесува на делот на Далмација помеѓу островот Паг на северозапад и градот Примоштен на југоисток. Негов центар е градот Задар, а интересен дел од туристичката понуда се и другите помали места од Римската империја. Покрај бројните острови и островчиња што го прават овој дел од Далмација уникатен, се наоѓаат и два национална парка, водопадите Крка и архипелагот Корнати.

ЦЕНТРАЛНА ДАЛМАЦИЈА - се однесува на делот помеѓу реката Крка на северозапад и Макарската ривиера на југ. Најважниот центар на централна Далмација е секако Сплит. Исклучителното крајбрежје, бројните острови и чистото море ја прават Далмација исклучително привлечена за туристи. Сместувањето во Далмација се состои од хотели, апартмани, приватни куќи, резиденции, туристички одморалишта, кампување, бунгалови, итн. Многу од овие туристички структури имаат спортски објекти, богата гастрономска понуда, како и разни објекти за забава.

ЈУЖНА ДАЛМАТЦИЈА - се однесува на најјужниот дел на хрватскиот брег, чиј главен туристички центар е Дубровник, познат по своите sидови. Од природните убавини се издвојуваат реката Неретва и устието, како и Националниот парк Мљет.

ЦЕНТРАЛНА ХРВАТСКА - опфаќа една третина од територијата на Хрватска. Сместено е во сливот на реките Сава, Драва и Мура, кои се области со посебна геолошка вредност, на југот, Централна Хрватска е оддалечена само 40 километри од морето. Езерото Плитвице, пејзажот на дождовната шума на Чоркова увала, прекрасните Петрова и Зринска гора, био-резерватот „Лоњско поле“, како и историската тврдина Зрински се дел од важните дестинации на Централна Хрватска.

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ
Во 1906 година, Хрватот по име С. Едуард Пенкала го измислил и патентирал првото пенкало.
Зборот вратоврска е хрватски изум, кога Хрват во 17 век ставал парче текстил околу вратот како моден детал.
Повеќе од 200 стапала на диносауруси, влекачи што владееле со Земјата за време на мезозоикот, биле пронајдени на четири места во Бриони.
Јазолот на најголемата врска во светот е врзан околу Арената Пула. Имено, таа е долга 808 метри, а максималната ширина на долниот дел е 25 метри.
УНЕСКО и хрватската влада ја прогласија 2006 година за година на Никола Тесла. Во 1882 година, Тесла го открил принципот на ротирачко магнетно поле. Со ова генијално откритие, Тесла овозможи да се направат првите електрични мотори со наизменична струја.
Олимпијка Јаница Костелиќ влегла во историјата со бројни победи, и стана најуспешната скијачка во историјата на Олимписките игри.
Хрватските острови го криејат изгубениот свет на живи фосили. Откриени се нови родови на планктонски ракчиња, преживеани примероци на долго исчезнати видови, во јамите Хвар и Корчула.
Хрватска е татковина на заштитени и ендемични растителни видови. Една од нив е јагулата, која е заштитена со Законот за заштита на природата од 1952 година и велебитската дегенија, загрозен, редок и ендемичен вид, заштитен од 1964 година.
Иван Мештровиќ е најпознат хрватски скулптор и еден од најголемите светски современи уметници. Интересно, во 1947 година, неговата самостојна изложба како прв жив уметник била организирана во музејот Метрополитен во Њујорк.

ХРВАТСКИ НАЦИОНАЛНИ И ПРИРОДНИ ПАРКОВИ
Недопрената природа на хрватските национални паркови и разновидноста на флората и фауната нема да остават никого рамнодушен. Денес во Хрватска има 8 национални паркови, и тоа: Бријуни, Корнати, Крка, Млет, Пакленица, Плитвички езера, Рисњак и Северен Велебит, чија недопрена природа зафаќа скоро 8% од Хрватска.
Доколку сакате да ги запознаете националните паркови на Хрватска, Националниот парк Бријуни, кој со своите 14 острови често се нарекува рај на земјата, Националниот парк Корнати со околу 140 мали острови кои се издвојуваат со неверојатни форми, релјефни структури и високи карпи или Националниот парк Плитвички езера со 16 езера, меѓусебно поврзани со водопади високи до 78 метри, се само некои од националните паркови на Хрватска кои едноставно ќе ве воодушеват со својата природна убавина.
Природните убавини и недопрената природа се една од карактеристиките на Хрватска. Парковите на природата во Хрватска се издвојуваат со својата убавина и природно зачувување во кои можете да поминете незаборавни моменти на релаксација и уживање во природата.
Во Хрватска има 11 паркови на природата: Парк на природата Биоково, Копачки рит, Лоњско Поле, Медведница, Папук, Телачица, Велебит, Езеро Врана, Ушка, Шумберак, Парк на природата Хамборс Самобор и Ластовски Острови.
Источното крајбрежје на Јадранското Море било населено уште во раното камено време. Постојат докази дека повеќето од островите достапни денес биле исто така населени. Благодарение на поволните географски карактеристики на нашето крајбрежје со бројни заливи, и засеци, крајбрежниот појас отсекогаш претставувал значајна трговска и поморска рута.

 

Прочитано 32123 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Пролет 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top